فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

تاریخچه

تاریخچه

 جزیره آبادان در طول دو هزار سال گذشته، همواره آباد و متمدن بوده است و در هر دوره ای از تاریخ باستانی ایران نامی به خود گرفته است در دوره اساطیری و افسانه ای به نام «میسان» بوده، در دوره عیلامی – هخامنشی این جزیره به نام های «مسنه» و «خاراکس» خوانده می شد. از عصر اشکانی تا زمان اردشیر بابکان ساسانی این شهر به نام های «آنتیوح»، «آلکساندر»، «تیگرماه»، «اسکندریه»، «انطاکیه»، «هارک»، «خاراک» و «اسپاسینو» نامیده می شد، که این منطقه را به صورت مرکز استراتیژیک نظامی و اقتصادی و بازرگانی دریایی شمال خلیج فارس در آورده و با ضرب سکه های مخصوص بیش از سیصد سال بر منطقه آبادان، خرمشهر و حوالی بصره و کویت حکمرانی نمودند.

اردشیر با قتل «بندو» آخرین پادشاه دولت مستقل آبادان، نام آن را نیز تغییر داد و در دوره ساسانی به آن«استاذآباد اردشیر» یا «کرخ میسان» می گفتند و پایگاه تجاری بازرگانان چینی و هندی، عرب و روم بوده است. آبادان در دوره اسلامی «عبادان» نامیده می شد و در روایت های محلی و مذهبی «جزیره الخضر» نیز نام داشته است.

نام «عبادان» مأخوذ از «عباد» (پرهیزکار) است، نام باستانی «اوپاتان» که ب معنای مرزداران دریایی است نیز گفته اند؛ «اوپاتان» (او= آب و پاتان از مصدر پاییدن). «بطلمیوس» معروف به پدر جغرافیا، در سده ۲ میلادی و «مارسیان» جغرفیدان سده ۴ میلادی به ترتیب نام های «آیفانا» و «آیفادانا» را برای آبادان بکار برده اند. احمد مقدسی در باب جغرافیای انسانی «عبادان» می گوید: (عبادانی ها شیعیانی متعصب و موحد و مقید بوده اند).

مردم عبادان با روحیه مهمان نوازی و قناعت خویش، شیرین زبان و فهیم و فرهنگ دوست بوده اند، تندروی هایی نیز در مذهب و عقاید داشته اند. پیامبر اکرم (ص) فرموده است: هر کسی از شما عبادان را دید، در آن رباط بندد، زیرا که این شهر مشتی گل از بیت المقدس است، توفان نوح آن را بدانجا انداخته، روز قیامت به جایش باز خواهد گشت. (احسن التقاسیم فی معرفه الاقلیم، ج ۱ ص ۱۶۳) .

امیر المؤمنین علی (ع) فرموده است: چهار شهر از دنیا از بهشت هستند: اسکندریه، عسقلان، عبادان و قزوین (تاریخ گزیده ص ۷۷۱)


حماسه خدمت
شهر آبادان در جایگاه یک شهر راهبردی و مهم نیازمند توسعه همه جانبه در زمینه مسائل شهری است. روند ناهمگون توسعه و ترقی این شهر با توجه به استعدادهای آن نسبت به سایر شهرهای هم تراز خود، ما را برآن داشت تا در خصوص تسریع این روند چـاره اندیشی کنیم. در همین راستا آغاز تدوین سند راهبردی چـشم انداز آبـادان در افق ۱۴۰۴ با بکارگیری مشـاوران و کارشنـاسـان دلسوز جهت حركت منـاسب و تـاثيرگذار در اين عرصه با ارزيابي‌ها و پژوهش‌هاي كاربردي و علمي مطابق با نيازهاي شهر و شهروندان به منظور كارآمد سازي نيروها،تعريف مجدد شاخص‌ها و روزآمدكردن برنامه ريزي‌ها براي اتخاذ راهكارهاي مناسب و عملياتي براي مواجهه با موضوعات اصلي مديريت شهري نظير گسترش حمل و نقل عمومي، مديريت پسماندها و مقابله با آلودگي محيط زيست و هوا، نوسازي بافت‌هاي فرسوده، ترويج الگوهاي شهرسازي و معماري ايراني و اسلامي، مديريت بحران، توسعه فضاي سبز، تحقق شهرداري الكترونيك، جلوگيري از مهاجرت به دیگر شهرها، ايجاد نشاط در شهر و ايجاد درآمد پايدار براي شهرداري براساس نیازهای حال و آینده شهر در دستور کار قرار گرفته است. داشتن شهری آرام و ایمن با شهروندانی شاداب با معیارهای اسلامی مبتنی بر علم و دانش با جاذبه های گردشگری، اقتصادی که در آن حفظ محیط زیست، سیمای زیبا و شریان روان حمل و نقل، مشارکت های مردمی در ابعاد مختلف و ایجاد بستری مناسب جهت دستیابی به منابع مالی پایدار از اهم اهداف اين برنامه استراتژيك مي‌باشد.عملکرد شهرداری آبادان در سال ۹۰و۹۱ نیز حکایت از شتاب قابل قبول در توسعه و عمران شهری دارد، نهادی که مردمی ترین شکل مشارکت را در فرآیند فعالیت های روزافزون خویش همراه کرد و با نگاهی ژرف به راهبرد “هماهنگی بین بخشی” توانست در صورت نیاز از توان دیگر سازمان ها و ارگان ها در جهت گسترش رفاه شهروندان نیز یاری بجوید.طرح های اجرایی که عمران شهری را به امری دست یافتنی تبدیل کرد تا حکایت آبادانی شهر آبادان همچنان روایت در پیش رو باشد، حکایتی که چشم های همشهریان عزیز را در آغازین سالهای دهه ۹۰ به دیدن آبادان نوین دعوت می کند. مجموعه حاضر که با تلاش و همت روابط عمومی تهیه شده نگاهی به عناوین خلاصه شده این فعالیت ها دارد. امید است با همت و پشتکار همکاران و حمایت اعضاء محترم شورای اسلامی شهر که به حق نقش اساسی را در شکل گیری این فعالیت ها دارند و مسئولین محترم شهرستان و استان بتوانیم با شناسایی استعدادهای بالقوه و بالفعل شهر و شهرداری و نقاط قوت و ضعف آن، با مشارکت شهروندان، زمینه اجرای بیشتر طرح های خدماتی و رفاهی و عمران شهری را فراهم ساخته و محیطی قابل قبول و در خور شأن و منزلت شهروندان عرضه نمائیم و با نگرشی به آینده روشن و افقی درخشان گام های بیشتری جهت خدمتگزاران برداریم. به امید پویایی در توسعه شهری که کمال آرزوی یکایک خادمین شماست.

 تاریخچه-آبادان

طراحی و بهینه سازی سایت: سورنا